Farnosť Divina

Farský kostol DivinaDivina leží približne 6 km severne od okresného mesta Žilina, v údolí, ktorým preteká rovnomenný potok Divina. Jej umiestnenie v údolí zapríčinilo, že počas svojho vývoja sa rozrástla do dnešnej takmer 6 km dĺžky. V blízkosti obce sa nachádza Divinka, Marček, Svederník, Zárieč, Keblov, Dlhé Pole, Dlhá na Kysucou, Rudinská, Rudina, Rudinka, Vranie a Považský Chlmec.

Neskoro barokový, postavený v rokoch 1773 – 1779. Kostol budovali žilinskí murárski majstri. Na fare sa zachoval pôvodný plán s rezom a pôdorysom kostola. Nad vstupom do objektu sa nachádza aliančný erb Suňogovcov a Esterházyovcov. Podľa neho ho dal postaviť gróf Ján Nepomuk, spolu so svojou druhou manželkou, grófkou Žofiou Esterházyovou. Kostol bol po výstavbe benedikovaný Michalom Rudnayom, farárom v Kysuckom Novom Meste.

Pod Rímskokatolícku cirkev Divina patria filiálky Divinka, Lalinok a Lúky.

Adresa farnosti Divina

Divina 55, 013 31 Divina